Instrukcje

Jak zdezynfekować klimatyzator

Zastanawiasz się jak zdezynfekować klimatyzator? Każdy klimatyzator wymaga minimalnej konserwacji, a dobre czyszczenie jest jednym z najważniejszych zadań.

Czemu? Ponieważ wraz z użytkowaniem i upływem czasu kanały i filtry ulegają zabrudzeniu i mogą stać się źródłem namnażania się grzybów i bakterii.

Czy możesz sobie wyobrazić, co może się stać, jeśli włączysz urządzenia, na których nagromadziły się zarazki, kurz lub cząsteczki ? Tak, możesz nieumyślnie rozrzucić je po całym domu. A to stwarza zagrożenie dla dzieci, osób starszych czy osób z problemami układu oddechowego.

Chcesz wiedzieć, jak czyścić klimatyzatory? To bardzo proste. Zróbmy to!

Ozonowanie klimatyzacji

Najlepszym rozwiązaniem jest ozonowanie klimatyzacji. Cały proces dobrze opisany jest w artykule https://www.duer.pl/ozonowanie-klimatyzacji/ dlatego ten temat pominę tutaj.

jak zdezynfekować klimatyzator ?
Jak zdezynfekować klimatyzator?

Przede wszystkim filtry

Utrzymanie ich w czystości jest ważne, ponieważ nie tylko unikniesz gromadzących się patogenów, ale także brzydkich zapachów, a ponadto urządzenie będzie działać znacznie lepiej i zużywać mniej.

Jeśli jest to urządzenie dzielone, w pierwszej kolejności należy zdemontować te filtry i wypłukać je trochę ciepłą wodą, delikatnie pocierając, aby usunąć najbardziej oporny brud. Możesz je wyszczotkować, jeśli widzisz, że nie wychodzi dobrze, ale użyj szmatki lub miękkiej szczoteczki, pamiętaj, że filtry są delikatne i możesz je z łatwością złamać.

Do ich dezynfekcji możesz użyć neutralnego mydła, ale znacznie lepiej jest użyć określonych produktów lub środka dezynfekującego, który nie zawiera składników, które mogą być ścierne. Musisz dobrze spryskać cały filtr i pozostawić produkt na kilka minut.

Następnie wystarczy bardzo dobrze spłukać ciepłą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed ponownym założeniem filtrów.

I coś bardzo ważnego: staraj się cały ten proces robić w dobrze wentylowanym miejscu, aby uniknąć możliwych podrażnień i zawsze przed jakąkolwiek manipulacją należy rozłączyć sekcje.

Jak często należy czyścić filtry? To zależy od tego, jak używasz klimatyzatora. Minimum to robić to dwa razy w roku : przed i po rozpoczęciu sezonu użytkowania. W razie potrzeby możesz przeprowadzić czyszczenie pośrednie.

Co jeszcze powinieneś wyczyścić?

Czyszczenie filtrów jest niezbędne, ale Twój klimatyzator ma więcej elementów. Ważna jest również jednostka zewnętrzna , do czyszczenia na zewnątrz można ją odkurzyć i przetrzeć szmatką zwilżoną roztworem mydła. Następnie należy zdjąć osłonę ochronną z wentylatora i dokładnie wyczyścić łopatki.

Pamiętaj jednak: jeśli jednostka zewnętrzna znajduje się w niedostępnym miejscu, najlepiej pozostawić pracę w rękach fachowców . Twoje bezpieczeństwo przede wszystkim.

Co jeszcze powinieneś wyczyścić? Oczywiście gałka, rurki i zewnętrzna część wyposażenia wnętrza . Możesz to zrobić tak jak z jednostką zewnętrzną, czyli za pomocą szmatki zwilżonej wodą z mydłem.

A jeśli to klimatyzator kanałowy?

Kroki są zasadniczo takie same, ale w jednostce wewnętrznej należy wyczyścić rurę kondensacyjną i rurę spustową , a także odkurzyć komorę wentylatora. Oczywiście konieczne jest dokładne oczyszczenie kratek wylotu powietrza.

Mało tego, trzeba też liczyć się z czyszczeniem kanałów , ale to już dość skomplikowane zadanie. Dlatego najlepszą radą jest pozostawienie go w rękach wyspecjalizowanych fachowców, którzy posiadają sprzęt przeznaczony do tego typu prac.

W domu czy w pracy klimatyzacja sprawia, że ​​życie staje się o wiele wygodniejsze i przyjemniejsze, dlatego ważne jest, aby poświęcać jej uwagę, na jaką zasługuje i co jakiś czas porządnie sprzątać. Ale nie tylko dla własnego komfortu, ale także dla zdrowia swojego i twojego – nie zapominaj o tym.

Dobrze wyczyszczony klimatyzator to nie tylko bezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Czysty klimatyzator to także dłuższa, bezawaryjna praca klimatyzacji.

Przeczytaj także

Nie masz jeszcze klimatyzatora? Zobacz jaka klimatyzacja będzie dla Ciebie najlepsza. Jeśli zastanawiasz się, jaka wybrać klimatyzację, to ten artykuł może pomóc podjąć decyzję.